Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter at holdt fast i medarbejdere og et lille plus på bundlinjen under den første nedlukning i 2020, endte 2021 med at blive et godt år med masser af danske gæster på madmarkederne Reffen, Broens Gadekøkken og Toldboden i København samt Storms Pakhus i Odense, skriver FødevareWatch.dk.

Udsigterne for 2022 tegner endnu bedre, lyder det fra ejer og direktør Jesper Julian Møller, der står bag moderselskabet Julian Holding II.

”I 2019 var det hele fedt med monstermange turister. Så kom nedlukningerne, og vi vendte fokus på de lokale i 2020 og 2021, hvilket har betydet, at vi har haft virkelig mange danske gæster på vores steder. Det har været mere lokalt,” siger Jesper Julian Møller, der har drevet madmarkeder de seneste ni år og har samlet et team omkring sig med stor erfaring fra branchen.

Læs hele historien her.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind