Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere krydstogtskibe har som følge af krigen i Ukraine valgt at lægge ruten om. En række af de krydstogtskibe, der havde kurs mod Sankt Petersborg til sommer, vælger nu i stedet at tage mod København, skriver Berlingske.

”Samtidig med, at Rusland invaderede Ukraine i februar, besluttede samtlige rederier, som kører krydstogtskibe i Østersøen, at man ikke skal besøge Sankt Petersborg,” siger Henrik Ahlqvist, krydstogtchef i Copenhagen Malmø Port (CMP), der driver havnene i Danmarks hovedstad og i Malmø.

Der skulle have været omtrent 300 krydstogtskibe i den russiske by, som nu er forsøgt fordelt ud i de nærliggende havnebyer. Og nogle af dem kommer altså også til Danmark, understreger han.

Læs hele historien her.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Når Københavns Borgerrepræsentation torsdag behandler forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, er der opbakning fra hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind