Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA er i gang med en videreudvikling af Green Key-mærkningen, der skal rettes særligt mod blandt andet forlystelsesparker. Green Attraction er navnet på certifikatet, som danske forlystelsesparker, akvarier, museer og zoologiske haver har været med til at udvikle i samarbejde med HORESTA, skriver Jyllands-Posten.

Søren Kragelund er formand for Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark og medlem af den styregruppe, der er ved at udarbejde Green Attraction. Han fortæller, at de er ved at lægge sidste hånd på de kriterier, der skal i spil.

”I Green Key er der nærmest en facitliste. Har man for eksempel styr på, hvor meget vand man bruger i urinalerne, eller at fødevarerne er bæredygtige, så får man point, hvis man har gjort noget ved det, og det gælder inden for alt muligt,” siger Søren Kragelund og tilføjer, at de forventer at lade de første virksomheder prøve at blive certificeret som Green Attraction i denne måned.

Læs hele historien her.

SENESTE NYHEDSBREV

BDO inviterer til webinarer: Få styr på markedsføring og klimamål

Nye regler for grøn markedsføring og stigende krav til virksomheders klimamål kan få betydning helt ind i jeres daglige drift. BDO inviterer nu til to webinarer, der giver virksomheder et praktisk overblik over nye krav til markedsføring og klimamål. Webinarerne er gratis. Skal du med?

DOK5000 får Green Key-certificering

DOK5000 ved Odense Havn er blevet Green Key certificeret efter en målrettet indsats med blandt andet energi, ressourceforbrug, indkøb og affald. Dermed er alle Evenues’ venues nu omfattet af miljømærket.

Log ind