Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
DI, Dansk Erhverv, SMVdanmark, HORESTA og DRC har i månedsvis kæmpet for at få udskudt betalingsfristen for coronalån fra den 1. april til den 1. august, fordi julens nedlukninger betyder, at mange af de 45.085 virksomheder med coronalån er økonomisk trængte, skriver Finans.
Trods nedlukningerne har skatteminister Jeppe Bruus i et brev til organisationerne afvist enhver snak om at udskyde betalingsfristen. En HORESTA-undersøgelse viser, at omkring 20 pct. af brancheforeningens medlemmer venter at have svært ved at tilbagebetale de statslige kriselån den 1. april.
Politisk direktør Kristian Nørgaard slår i den forbindelse fast, at man havde ”håbet på større forståelse” for branchens udfordringer.
”Der er medlemmer, som kigger ind i en rekonstruktion. Det er virkeligheden lige nu,” siger Kristian Nørgaard om situationen efter to års coronakrise.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026