Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er ikke alle beskåret, at kunne kalde sig CEO, allerede når man er i starten af tyverne. De færreste har den helt store erfaring fra arbejdsmarkedet, og de fleste vil kun have sparsom ledererfaring at støtte sig til, når de tiltræder i en sådan stilling, skriver MarketConnect.
Det afholdt dog ikke Patricia Plesner fra at tage opgaven på sig som direktør for Ecohotels.com allerede som 23 årig. I dag ser hun tilbage på to lærerige år, som også har givet dyrebare erfaringer og en større forståelse for, hvad det vil sige at være leder.
”Jeg ville ønske, at jeg dengang vidste, hvor meget det kræver af dig som leder, at folk er så forskellige, som de er. Det er virkelig vigtigt for mig, at der er mangfoldighed her på arbejdspladsen, men jeg havde nok ikke tænkt, at med mangfoldighed kommer rigtig mange forskellige slags mennesker. Det skal jeg kunne rumme som leder, og det skal arbejdspladsen kunne rumme. For nogle ansatte vil have meget frihed under ansvar, mens andre arbejder bedst med helt klare rammer. Nogle har behov for meget feedback, andre er utroligt selvkørende.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026