Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er for tiden er et stort fokus på, hvordan man øger trygheden for gæsterne i nattelivet, og i den forbindelse slår rådmand for Job og Velfærd i Aalborg Kommune Nuuradiin S. Hussein fast, at kommunen vil kigge, hvad en tidligere lukning af barer og diskoteker vil betyde for trygheden, skriver TV2 Nord.

Henrik Foget Jensen, der er talsmand for barer og restauranter i Jomfru Ane Gade, mener som udgangspunkt ikke, at tidligere lukketider er den bedste løsning på tryghedsudfordringerne, men hvis det alligevel skal gennemføres, er det ifølge ham afgørende, at det bliver forankret i nationale lovændringer.

Læs hele historien her.

Lempelser gør det nu lettere at drive restaurant og bar i Jomfru Ane Gade

Det bliver nu lettere at udvikle restauranter og barer i Jomfru Ane Gade. Aalborg Byråd har lempet eksisterende regler og fjerner nu flere af de dokumentationskrav, som HORESTA og branchen har arbejdet for at få ændret. Resultatet er mere smidige rammer og mindre bureaukrati for virksomhederne.

De Konservative vil styrke turismens rammevilkår

Turismen er et af Danmarks største erhverv, men får ikke politisk opmærksomhed svarende til sin betydning, mener Det Konservative Folkeparti. Partiet efterlyser bedre rammevilkår frem for øget regulering.

Ny direktør på vej til Old Irish Pub

Stifterne Kristian Blak og Peder Blak træder ud af direktionen i Old Irish Pub. Advokat Anders Rubinstein overtager midlertidigt ledelsen, mens kæden søger en permanent administrerende direktør.

Log ind