Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotelkongen Petter Stordalen afblæser krise i hotelbranchen efter corona, men han indrømmer samtidig, at høje energipriser er en stor udfordring. Faktisk er priserne så høje, at han ikke mener, det er holdbart i længden, skriver BT.
”Det koster os mindst 20 millioner ekstra om måneden. Men vi er ikke alene om at mærke de høje energipriser. Priserne er forskellig alt efter, hvor i landet man befinder sig, men som det er nu, kan det ikke fortsætte,” siger rigmand og hotelinvestor, Petter Stordalen til det norske finansmedie Borsen.
Han glæder sig over, at coronapandemien er overstået, og at folk igen er begyndt at booke hoteller samtidig med, at han har fået mulighed for at genansætte nogle af de afskedigede medarbejdere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026