Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Da coronaen rasede, og caféer og restauranter landet over var underlagt en lang række restriktioner, kom Frederiksberg Kommune både i 2020 og i 2021 de lokale restaurationer til undsætning ved - i sommermånederne - at give dem mulighed for at udvide arealet for udeservering på bekostning af p-pladser, skriver Frederiksbergliv.dk.

Det havde - ifølge Benjamin Geisler-Helsted, der er medejer af 'Mad & Kaffe' på hjørnet af Godthåbsvej og Langelandsvej - en stor, positiv effekt. Corona eller ej så ærgrede det Benjamin Geisler-Helsted, at Frederiksberg Kommune i første omgang ikke havde planer om at gentage muligheden for, at byens caféer og restauranter - i lighed med ordningen i 2021 - kunne søge om udvidet udeserveringstilladelse i 2022.

Nu er Frederiksberg Kommune imidlertid kommet på andre tanker. På et møde mandag vedtog miljø-, bynatur- og mobilitetsudvalget enstemmigt, at der ekstraordinært skal gives tilbud om udvidet udeserveringstilladelse i perioden 1. juni-30. september 2022.

Læs hele historien her.

Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift

Regeringens plan om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus er ikke med i finanslovsudspillet. Til gengæld vil regeringen fra 2028 indføre en afgift på 200 kr. pr. krydstogtpassager, som ventes at indbringe staten 300 mio. kr. årligt.

Turismeskat kan indbringe staten 350 mio. kr. i to byer

En turismeskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus kan give staten en årlig indtægt på omkring 350 mio. kr. Det viser nye beregninger fra skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt, der samtidig understreger, at der er betydelig usikkerhed om konsekvenserne.

Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne

Regeringen overvejer ifølge et internt notat en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus som led i finansieringen af et kommende skatteudspil. Turistmonitor peger i en analyse på uenighed om både selve afgiften og anvendelsen af indtægterne.

Log ind