Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kræver godkendelse at få lov at bruge det officielle Tour de France-logo, markedsføre sig med den prikkede bjergtrøje eller vise det verdenskendte cykelløb på storskærm til firmafester eller på gadehjørnet ved det lokale supermarked. Oftest kan det tage flere måneder at få en godkendelse. Det fortæller Maria Fjordholt, Sr. Category Manager hos det danske licensagentur Nordic Licensing Company (NLC) til Finans.dk.

”Mange virksomheder tænker ikke over, at det kræver godkendelse at bruge Tour de France-brandet i markedsføring og lignende. Løbet er annonceret som den gule folkefest, men flere danske virksomheder er ikke klar over, at de overtræder løbsejernes immaterielle rettigheder, hvis de for eksempel kombinerer markedsføring med de fire trøjer eller touren generelt,” siger Maria Fjordholt.

Hun forklarer, at det bl.a. kan være i strid med ASO, hvis en virksomhed klæder samtlige medarbejdere i en gul trøje med en cykel eller andre tydelige referencer til Tour de France uden at være godkendt til det. Ligesom det i værste fald kan ende med erstatningskrav, hvis en virksomhed flager med Tour de France-flag eller viser løbet på storskærm uden en officiel godkendelse.

Læs hele historien her.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Webinar: Få styr på medarbejderdata og GDPR

Hvilke oplysninger må du indhente om medarbejdere? Hvad må du spørge om ved sygdom? Og hvad må du fortælle, når en medarbejder stopper? Den 27. oktober holder HORESTA webinar om databeskyttelse i ansættelsesforhold, hvor du får et praktisk overblik over reglerne fra rekruttering til fratrædelse.

Log ind