Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den 1. juli begynder kampen om den gule førertrøje i det verdenskendte cykelløb Tour de France. Og for første gang nogensinde starter cykelløbet i Danmark, skriver Berlingske. Det bliver dog ikke uden problemer for de københavnske bilister.

For langs ruten bliver der indført parkeringsforbud, og i alt vil 2.500 parkeringspladser blive inddraget i den pågældende uge. Det oplyser Teknik- og Miljøforvaltningen ved Københavns Kommunes til Politiken.

”Vi forventer mellem 300.000 og 400.000 gæster i byen til at overvære løbet, og der er simpelthen ikke plads til parkerede biler langs ruten. Det er en sikkerhedsrisiko i forhold til, at de kan skabe en prop de steder, hvor beredskabet skal kunne komme frem, og hvor strømmen af publikummer vil bevæge sig langs ruten. Det er en beslutning, vi har truffet i samarbejde med sikkerhedsmyndighederne,” siger Mikkel Mindegaard, som er enhedschef i Teknik- og Miljøforvaltningen til Politiken.

Læs hele historien her.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind