Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Alle sejl er sat til i markedsføringen af Østjylland i Danmarks nabolande. Nu skal de tabte turister vindes tilbage efter to hårde år med coronarestriktioner og få udenlandske gæster på hoteller og restauranter, skriver Jyllands-Posten.

”Det er ikke kun os, som har den udfordring. Vi er oppe mod mange andre internationale destinationer, som også mangler de her gæster. Nordmænd har været allermest forsigtige med at komme, fordi de har haft nogle meget skrappe restriktioner og anbefalinger om overhovedet ikke at rejse ud. Det har helt klart haft en negativ effekt,” fortæller direktør Pia Lange Christensen, Visit Aarhus.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at corona i 2020 og 2021 gav store tab på den udenlandske turisme i Østjylland. Således faldt tyske overnatninger i feriehuse fra 564.188 i 2019 til 465.399 i 2021, svenske faldt fra 17.276 til 3.623 og nordmænds overnatninger fra 158.862 i 2019 til blot 9.129 i 2021.

Læs hele historien her.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind