Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I øjeblikket har håndværkerne travlt i Aarhus Lufthavn, hvor de er i gang med at udføre en omfattende ud- og ombygning af faciliteterne, som blandt andet indebærer at farven på facaden bliver moderniseret sådan, at lufthavnen i fremtiden vil fremstå i et gyldent skær, skriver Standby.dk.
I tillæg hertil bygges der også et lufthavnshotel, ligesom man kender det fra lufthavnene i København, Billund og Aalborg. Brian Worm, der er administrerende direktør i Aarhus Lufthavn, fortæller til STANDBY.dk, at byggeriet af hotellet skrider planmæssigt frem, og det forventes at slå dørene op for gæster kort tid efter, at sommeren er gået på hæld.
”Hele strukturen er færdig, det hele står under tag, alle værelserne er bygget i den forstand, at alle skalvæggene står der. De er i gang med at lave fliser, og vi forventer at være færdig primo september.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026