Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

43-årige Johanne Bugge bliver den nye direktør i spidsen for turismesamarbejdet Destination Himmerland fra 8. august 2022. Det skriver Nordjyske.dk.

”Med Johanne får vi en visionær direktør, der har et særligt blik for de faktorer, som får turisterne til at sætte Himmerland øverst på hitlisten over deres foretrukne feriedestinationer. Johanne er den helt rigtige profil til at markedsføre Himmerland, så endnu flere turister får øje på alle de skønne attraktioner, som vores smukke landsdel byder på,” siger Peter Hansen, der er formand for Destination Himmerland, i en pressemeddelelse.

Læs hele historien her.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind