Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I årets første fire måneder har der været 498.000 overnatninger samlet i kommunerne Aalborg, Frederikshavn, Brønderslev og Læsø. Det er en stigning fra normalåret 2019 på 14,3 pct., og det er en rekord, skriver SkagenAvis.dk.
”Ja, det er i sandhed en glædens dag og overgår vores vildeste forventninger. Vi har naturligvis godt kunne mærke at smilene blev bredere og bredere i branchen, men nu har vi det sort på hvidt,” udtaler en glad direktør for Destination Nord, Tonny S. Thorup.
Turismebranchen var knap kommet ud af coronaens klør førend Ukraine-konflikten påvirkede rejsemønstre, privatforbrug og ikke mindst brændstof- og energipriser. I de første måneder var der en bekymring for at danskerne i meget stort omfang ville tage på udlandsferie og at det ville betyde, at de danske gæster ville mangle i det nordjyske.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026