Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den danske – og især den københavnske – madscene er under heftig beskydning i en artikel fra Financial Times, men Berlingskes mangeårige madanmelder og redaktør på mad- og vinområdet Søren Frank synes ikke, at det er så sort/hvidt, som mediet fremstiller det, skriver BT.dk.

Han mener, at den samme kritiske artikel kunne laves i mange andre storbyer – eksempelvis London, hvor Financial Times har hjemme. Han forstår dog godt, hvorfor de har valgt at gå i flæsket på København, da det er her, verdens bedste og næstbedste restaurant for tiden skal findes.

”Det, jeg hører og oplever er, at vi (Danmark, red.) faktisk er længere fremme med at forbedre arbejdsmiljøet, end de er mange andre steder,” siger Søren Frank.

Læs hele historien her.

Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner

Norrlyst åbner i november restauranten Tamashii i Axel Towers i København med Henrik Jyrk som køkkenchef. Restauranten bliver koncernens nummer 17 og får ambitioner om at nå Michelin niveau med et moderne asiatisk køkken.

Debatindlæg: Vi må ikke slippe ambitionerne for gastroturismen

Det er et vigtigt signal, at turismeminister Signe Munk vil udmønte de resterende midler fra turismereserven og fortsætte arbejdet med den nationale turismestrategi. Danmark har stærke kort på hånden, ikke mindst inden for gastroturismen, og dem skal vi bygge videre på.

Log ind