Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der har været færre gæster samlet omkring bordene hos Jensens Bøfhus sidste år end året før. Det viser et nyt regnskab fra kædens moderselskab, Jensens Food Group, hvor årets resultat for 2021 ligger på et underskud på minus 33 mio. kr. Det tal var året før et endnu større underskud på minus 40,5 mio. kr., skriver FødevareWatch.dk
”Det er utilfredsstillende, der er ikke så meget andet at sige til det. Jeg var sat i spidsen for en turn around, og når man bliver det, så handler det ikke om ret meget andet end at lave overskud,” lyder det fra Anders Nikolaisen, adm. direktør i Jensens Bøfhus.
Ifølge direktør Anders Nikolaisen skyldes de seneste års underskud coronanedlukningerne, som for Jensens Bøfhus blev forværret af, at kæden under nedlukningerne ikke modtog lønkompentation pga. en konflikt med fagforeningen 3F. Det skyldes, at virksomheder ikke har ret til kompensation, hvis der foreligger en igangværende konflikt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026