Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Da regeringen i januar indgik en reformaftale, stod det hurtigt klart, at der var et stort og ret vigtigt aber dabei: Der var nemlig ikke samlet flertal bag den del af aftalen, som handlede om at sænke løngrænsen i beløbsordningen midlertidigt, skriver Børsen.
Aftalen gik ud på, at man som arbejdsgiver i en periode fra 1. juli og to år frem kun skulle give en årsløn på 375.000 kr. frem for 448.000 kr. for at få en ikke-EU-borger til landet og arbejde. Men selvom de borgerlige partier længe har kæmpet for at få netop beløbsgrænsen sænket, stemte de alligevel imod regeringens lovforslag onsdag. Årsagen er ifølge Venstre, at regeringens lovforslag er “stærkt problematisk”.
“Vi har brug for aftaler og ordninger, der faktisk virker i virkeligheden. En midlertidig ordning duer ikke. Det er ikke det, der hjælper på den akutte mangel på arbejdskraft, og derfor mener vi, at vi har brug for nye forhandlinger,” siger beskæftigelsesordfører Hans Andersen (V).
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026