Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nets’ ugentlige business-barometer giver opdatering på, hvordan handlen i Danmark udvikler sig fra uge til uge fordelt på 24 brancher. De nyeste tal dækker uge 28., der startede med mandag den 11. juli – og hvor pilotstrejken i SAS gik ind i sin anden uge, skriver Standby.dk.

I sine kommentarer til kreditkortforbruget i Danmark i uge 28 skriver Nets blandt andet:

”Flere holder sommerferie i Danmark i år. I hvert fald ser vi i sidste uge en stigning i forbruget i fysisk handel hos landets hoteller på ni procent og en stigning på 4,8 procent i forbruget i fysisk handel i kategorien ”Underholdning & attraktioner.” Det vidner om, at mange holder ferie under hjemlige himmelstrøg, konstaterer Nets.

Læs hele historien her.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind