Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der har nærmest været konstant kø siden Gaijin Ramen i Aarhus slog dørene op til deres restaurant på Nørregade for snart to år. Smagsoplevelsen og stemningen har igen og igen trukket århusianerne ned til den lille restaurant, der har tryllebundet de fleste med deres varianter af den japanske nudelsuppe, ramen, skriver Stiften.dk.
En udvidelse har derfor længe ligget i kortene, men bliver nu endelig til virkelighed fredag 5. august, hvor de to kokke Emil Fisker og Benjamin Veje kan byde indenfor i deres anden restaurant under Gaijin Ramen-navnet.
Det kan måske virke underligt at træde ind i et kælderlokale, når man skal ud og spise, men ligesom med smagsoplevelse i en skål ramen, så bliver man bombarderet med indtryk i de nye lokaler, som de to kokke har gået og sat i stand igennem de seneste måneder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026