Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
CoolCopenhagen.com skulle være søsat i april i år, nu bliver det først i løbet af efteråret. Baggrunden for forsinkelsen er blandt andet den russiske invasion af Ukraine. For i den store ukrainske havneby Odessa sidder det IT-firma, der står for meget af arbejdet med at få CoolCopenhagen til at fungere, skriver Standby.dk.
”En lørdag i sidste måned havde vi møde via Teams med det ukrainske IT-firma. Pludselig lød der et kæmpe brag, et missil ramte i nærheden af, hvor vores ukrainske kontakt sad. Det var megauhyggeligt, og vi tænker selvfølgelig hele tiden på vores ukrainske samarbejdspartner. Krigen er en væsentlig årsag til, at CoolCopenhagen er forsinket,” siger Inge Sommer, administrerende direktør for CoolCopenhagen.com, til STANDBY.DK.
Bag CoolCopenhagen står fire privatejede københavnske hoteller: Absalon Hotel Group, Arthur Hotels Guldsmeden Hotels og Hotel Skt. Annæ.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Aarhus sænker afgiften på udeservering
18-09-2026
-
Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg
18-09-2026
-
Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler
18-09-2026
-
Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner
18-09-2026
-
HORESTA efterlyser skærpet kontrol med skyggehoteller
18-09-2026
-
Planer om festivalplads i København går videre uden folkeafstemning
18-09-2026
-
Internationalt: Hilton udvider med ti budgethoteller i Storbritannien
18-09-2026