Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På Bandholm Badehotel er der godt gang i forretningen. Det er hotellets første højsæson efter genåbningen ovenpå en konkurs i starten af 2022. Der er masser af gæster på hotellet, fortæller direktør Allan Agerholm til Folketidende.
Allan Agerholm tager imod fra pladsen bag skranken i receptionen. Den plads er en anelse usædvanlig for en direktør for et firestjernet badehotel i den højere ende af prisskalaen. Og det er ikke engang for at spare på personaleudgifterne. Hotellet har nemlig mindst 15 ubesatte fuldtidsstillinger til kokke og tjenere. Og de er mere end villige til at betale for dem. Men der er ingen ansøgere til stillingerne. I hvert fald ikke seriøse ansøgere:
”Der er masser af pligtansøgninger, der er skrevet for at tilfredsstille jobcentret. Det spilder vi en masse tid på. Jeg havde en til samtale, og da jeg fortalte ham, hvad lønnen var, så gad han ikke. Han havde det godt med at gå hjemme på dagpenge og se Tour de France,” fortæller hoteldirektør Allan Agerholm.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026