Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sammenlignet med 2020 og dermed det første coronaår er der atter fart i erhvervslivets store møder, konferencer og messer. Nye tal fra turistorganisationen Visit Denmark viser, at i 2021 gik den danske møde- og turismebranche frem med 34 pct. i forhold til året før. Der er dog fortsat et dyk på 38 pct. til 2019 og dermed før pandemien. Især ses et stort fald i de udenlandske forretningsovernatninger her i landet, skriver JP/Finans.dk.
”Bekymringen for en recession samt mulige nye corona-runder betyder, at der igen er en vis usikkerhed om den nærmeste fremtid. Også selvom vi ser en branche, der har løftet sig og bekymringen for, at messer, møder og kongresser ikke ville vende retur, er gjort til skamme,« siger Kristian Nørgaard Nielsen, politisk direktør i HORESTA.
Kristian Nørgaard Nielsen håber på etableringen af en offentlig tiltrækningspulje, som kan være med til at skaffe de store kongresser og møder til Danmark. Sådan foregår det ude i verden, fortæller HORESTAs politiske direktør.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Fly må lette halvtomme efter problemer med nyt EU-system
03-07-2026
-
Hotelplaner skrinlagt i Ebeltoft
03-07-2026
-
Hotel Odense tager næste skridt mod markant udvidelse
03-07-2026
-
Turister skaber mere end hver tredje detailkrone på Bornholm
03-07-2026
-
Flere danskere vælger ferie i Danmark
03-07-2026
-
McDonald's får grønt lys til Parken
03-07-2026
-
Fra dumpet folkeskoleelev til succesfuld hotelejer
03-07-2026