Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lige nu er der ikke mange nye hotelprojekter på vej i København. Det skyldes, at der ikke er blevet lavet aftaler om nye byggerier, mens pandemien rasede, og samtidig har byen fået 5.000 nye hotelværelser de seneste to år, hvilket har givet hotelkapaciteten et stort løft, fortæller TV2 Lorry.
HORESTAs politiske direktør, Kristian Nørgaard, fortæller, at det for branchen først og fremmest handler om at få løftet belægningen igen oven på corona, og derefter er han ikke i tvivl om, at investeringslysten igen vil være stor.
”Vores oplevelseserhverv har så stor bevågenhed og så meget at byde på. Heldigvis oplever mange overnatningsvirksomheder en stigende efterspørgsel og den bedste sommer i flere år.” siger HORESTAs politiske direktør, og fortsætter:
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026