Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den danske hotel- og restaurationsbranche mangler arbejdskraft, og det kræver en større politisk indsats på tværs af Folketinges partier, hvis man skal sørge for, at branchen får de nødvendige medarbejdere. Det skriver Jannick Nytoft, adm. direktør i HORESTA, i et debatindlæg i Børsen, fortæller FødevareWatch.dk.
I indlægget peger Jannick Nytoft på, at sommerens brede politiske forlig, der skal gøre det nemmere for udenlandske medarbejdere at arbejde i hotel- og restaurationsbranchen, er et skridt i den rigtige retning.
Dog er der behov for yderligere indsatser fra Folketinget for at gøre det attraktivt at uddanne sig og arbejde inden for hotel- og restaurationsbranchen, hvilket bl.a. indebærer at øge beskæftigelsesfradraget og investere i erhvervsuddannelserne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Farvel til Jensens Bøfhus: Alle restauranter overtages af Bone's
08-11-2025
-
Bone’s vokser til 39 restauranter efter opkøb af Jensens Bøfhus
08-11-2025
-
Regeringen i nyt initiativ: Vil tvinge Airbnb til at dele data med myndigheder
08-11-2025
-
CNN fremhæver Tivoli som global julefavorit
08-11-2025
-
HORESTA debatindlæg: Turismepulje skal skabe resultater – ikke skrivebordsprojekter
08-11-2025
-
København vil indføre boligpatrulje mod ulovlig korttidsudlejning
08-11-2025
-
Nyborg Strand vil løfte næste generation med nyt elevinitiativ
08-11-2025
-
Norrlyst koncernen vil digitalisere branchen med prisdifferentiering og AI
08-11-2025