Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Søndag genåbner dele af samfundet, herunder det meste af kulturlivet. Mange virksomheder er dog stadig underlagt restriktioner og påbud uden at vide, hvornår disse udløber. Derfor efterlyser flere nu en plan i stil med den fra genåbningen i foråret 2021, der giver et overblik over, hvad der genåbner hvornår, skriver Berlingske.
”Vi har manglet en plan for, hvordan genåbningen, uanset hvornår den skal ske, vil forløbe,” siger Peder Madsen, direktør Hotel Koldingfjord, og bakkes op af Torben Olsen, der er stifter og medejer af Sovino-gruppen med en stribe restauranter i København:
”Det ville betyde meget for os, hvis vi kendte en dato for, hvornår vi kan forvente at holde åbent til midnat. Lige nu er det meget frustrerende. Vi ved intet om, hvornår vi kan åbne mere, og vores kunder undlader at booke særlig langt ud i fremtiden, fordi de intet ved om, hvordan det kommer til at se ud.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025