Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Skuffelse over fortsatte restriktioner og udsigt til et lukket natteliv også ind i februar. Til gengæld en vis tilfredshed med løfte om, at flere restriktioner kan forsvinde ved udgangen af januar. Sådan lyder reaktionen i restaurationsbranchen til, at de nugældende krav om lukning af nattelivet og stop for servering af alkohol kl. 22 ruller videre fra søndag, skriver Finans.dk.
HORESTA er glad for løfterne fra regeringen om at de fleste restriktioner står til at forsvinde 1. februar. HORESTA savner dog alligevel en klarere udfasningsplan for nattelivet og de indendørs koncerter.
”Efter tredje bølge af restriktioner higer branchen efter at slippe fri af restriktionernes jerngreb, så de igen kan tjene deres egne penge og opbygge likviditet. Det er der behov for. Med en køreplan for afvikling af de sidste restriktioner, er det vores forhåbning, at annulleringerne stopper, og at der igen bliver booket konferencer, runde fødselsdage, hotelophold og borde på restauranterne,” udtaler adm. direktør Jannick Nytoft, adm. direktør i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026