Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

World Travel & Tourism Council (WTTC), der ifølge egne oplysninger repræsenterer den private, globale rejse- og turismesektor, er tilfreds med tendenserne for årets rejsemuligheder i Europa. I en pressemeddelelse skriver WTTC, at rejser inden for Europa i påskeperioden ifølge bookingtal peger mod en stigning på 250 procent i påsken i år sammenlignet med sidste år, skriver Standby.dk.

Lige nu er bookingtallene for selve sommersæsonen i år 80 procent over samme tid sidste år – men cirka det halve af, hvad der var tilfældet i 2019, året før coronakrisen, skriver WTTC.

Læs hele historien her.

Se også

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind