Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

”Der er meget på spil efter to år med turbulens i den danske og hele verdens turistmaskine, der er noget at kæmpe for.” Det siger den nyudnævnte formand for bestyrelsen i VisitDenmark, 44-årige Niels Jørgen Jensen, til STANDBY.DK.

Han er til daglig administrerende direktør for en af Danmarks største turistattraktioner, forlystelsesparken Fårup Sommerland. I sidste måned fik han en opringning fra Erhvervsministeriet, det er erhvervsministeren der blandt andet udpeger formanden for VisitDenmark.

”Jeg blev spurgt, om jeg kunne være ledig i et bestemt tidsrum dagen efter. Jeg spurgte, hvad det drejede sig om, men det kunne jeg ikke få at vide,” siger Niels Jørgen Jensen. Dagen efter ringede erhvervsminister Simon Kollerup til Niels Jørgen Jensen med tilbuddet om, at blive ny bestyrelsesformand for VisitDenmark.

Læs hele historien her.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind