Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
14.414 nye coronatilfælde det seneste døgn får politikere i både rød og blå blok til at drømme om at løsne for restriktionerne, når det nuværende regelsæt udløber ved midnatstid den 16. januar. I øjeblikket vurderes restriktionerne i Epidemikommissionen, og senere på ugen kommer kommissionens anbefalinger på bordet i Folketingets epidemiudvalg, skriver JP.
Står det til Per Larsen, sundhedsordfører fra De Konservative, skal vi af med ”så mange restriktioner som muligt”. Forrest i køen for lempelser står højskolerne, mener han.
”Vi skal have åbnet højskolerne nu. Det giver ingen mening, at man godt kan gå på restaurant, men højskoleeleverne må ikke modtage undervisning. Det er jo slet ikke i orden,” siger Per Larsen, som også mener, at museer og biografer etc. bør åbne nu. Når den planlagte opstramning af coronapasset er gennemført, så coronapasset gælder kortere tid efter en vaccine, bør de sidste restriktioner også forsvinde, lyder det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Optimeet 2026 udvider med nye formater og spor
06-11-2025
-
Restaurantbranchen oplever vækst – men inflation dæmper effekten
06-11-2025
-
Core Hospitality runder 2.000 værelser med udvidelse i Esbjerg
06-11-2025
-
HORESTA inviterer til valgdebat om turisme og erhverv i København
06-11-2025
-
Airbnb-snyd fører til samråd: Minister varsler stramninger
06-11-2025
-
Fastfood løfter sig i kvalitet og tiltrækker flere gæster
06-11-2025
-
Digitale værktøjer vinder frem i restaurantbranchen
06-11-2025
-
Moxy Hotel åbner i Aarhus’ nye Sydhavnskvarter
06-11-2025
-
Henrik Specht takker af efter fire årtier i rejsebranchen
06-11-2025
-
Hæder til Danhostel Stevns for ekstraordinært værtskab
06-11-2025