Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mange lande og regioner opruster for at hente flere udenlandske gæster, der skaber omsætning og arbejdspladser. I den konkurrence har Danmark en god position. Sådan lyder vurderingen fra flere store hotelkæder, skriver Jyllands-Posten.

Hos Bella Group, der omfatter Bella Center og Bella Arena samt hotellerne AC Hotel Bella Sky, Marriott Copenhagen og Crowne Plaza i København, fortæller adm. direktør, Christian Folden Lund:

”Danmark og København står meget stærkt. Vi er et grønt land, vi har høj sikkerhed, og vi har håndteret corona godt. Det er positivt.”

Han understreger, at man ikke skal tage den gode position for givet, for der er mange andre lande, som tilfører store midler og skruer ekstra op for markedsføringen.

Læs hele historien her.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind