Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er som om, at juleaften står for døren. På tirsdag bortfalder restriktionerne, fortæller TV Syd.

Kristian Nørgaard, politisk direktør i HORESTA, fortæller, at krisen også har sat spor hos de syddanske virksomheder.

”Vi håber, at restauranter og cafeer relativt hurtigt kan komme tilbage, mens det vil tage længere tid for andre,” siger han. Kristian Nørgaard tilføjer, at der består en udfordring på arbejdskraftsdelen, og samtidig appellerer han til, at alle fortsat bakker op om erhvervet.

Læs hele historien og se indslaget her.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind