Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Til april skal den danske restaurations- og hotelbranche begynde tilbagebetalingen af de store coronalån, der i løbet af de seneste to år er blevet optaget for at kunne holde skindet på næsen i en tid med nedlukninger og restriktioner, skriver FødevareWatch.dk.
Lån, der for den samlede branche løber op i 2,4 mia. kr., hvoraf størstedelen - 1,6 mia. kr. - ifølge HORESTA skal tilbagebetales allerede til april.
"Der vil uden tvivl være nogle konkurser – uanset om man udskyder eller ej. Men vi kan godt frygte, at ellers sunde virksomheder ikke vil kunne klare at betale det her meget store afdrag, der ligger 1. april," siger Jannick Nytoft, der netop er tiltrådt som adm. direktør i HORESTA, og fortsætter:
"Derfor ønsker vi, at tilbagebetalingsfristen skal forlænges, så virksomhederne får mulighed for at tjene penge restriktionsfrit sommeren over."
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Aarhus sænker afgiften på udeservering
18-09-2026
-
Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg
18-09-2026
-
Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler
18-09-2026
-
Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner
18-09-2026
-
HORESTA efterlyser skærpet kontrol med skyggehoteller
18-09-2026
-
Planer om festivalplads i København går videre uden folkeafstemning
18-09-2026
-
Internationalt: Hilton udvider med ti budgethoteller i Storbritannien
18-09-2026