Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Manglen på faglært arbejdskraft gør, at Ribe-restauratør Bjarne Christensen modtager ansøgninger fra både Østeuropa og Indien. Han undrer sig over, hvorfor flere unge ikke vil arbejde med mad og mennesker og stiller spørgsmålet, om danske unge er blevet for fine til at arbejde i servicebranchen. Både HORESTA og erhvervsskole bakker op og oplever, at unge tales fra at gå restaurationsvejen.
”Vi sidder med fornemmelsen af, at alle ønsker, at de gode spisesteder består. Man vil gerne have tilbuddet, når man har lyst til at gå ud, men på samme tid er min tanke, at ikke mange forældre klapper i hænderne, hvis deres børn vælger servicebranchen som karrierevej”, siger Bjarne Christensen, der frygter, at coronaen har givet branchen et hårdt knæk for de kommende år.
Hos Horesta forstår man til fulde Bjarne Christensens frustrationer.
”Vi oplever et fald i antallet af unge, der søger ind på uddannelserne, og en del af det skyldes pres fra både familie og omgangskreds. De unge, der ønsker at gå den vej, skal virkelig være stærke for at gå restaurationsvejen, for det virker som om de bliver fortalt, at det eneste rigtige er at gå i gymnasiet. Det er en holdning, vi skal have gjort op med”, siger HORESTAs politiske direktør, Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026