Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det vakte masser af glæde og begejstring rundt omkring, da Folketinget forleden fjernede corona-restriktionerne. Endelig kunne vi få en stort set normal hverdag igen. Også på Hotel Vamdrup så man frem til den første dag i februar, skriver JV.dk.
Men selv om Daniel Gouveia, der sammen med Pernille Bak har forpagtet Hotel Vamdrup siden efteråret 2020, er glad for, at mange ting dermed er blevet normaliseret igen, så er situationen faktisk særdeles alvorlig for parret.
”Den seneste nedlukning har kostet os mindst 600.000 kroner i tabt omsætning - det er næsten 20 procent af hotellets årsomsætning - fordi vi de seneste måneder har fået den ene afbestilling efter den anden. Dertil kommer udskudt skat fra det seneste år - det koster os 120.000 kroner. Så de næste uger vil vise, om vi overlever,” lyder det fra Daniel Gouveia.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026