Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Halberg Hotels får flere medlemmer i familien og den seneste tilføjelse er Hotel Ærø i Svendborg, som netop er blevet opkøbt af den sydfynske familievirksomhed Halberg A/S, skriver Faa.dk.
Selvom hotellet får nye ejere, så har Frederik Halberg, som er administrerende direktør for Halberg A/S, tænkt sig at bibeholde den nuværende atmosfære.
”Hotellet har stor betydning for byens historie og for mange stamgæster, der besøger Svendborg og omegn hvert år. Familien Halberg vil sørge for at bevare sjælen i hotellet og passe godt på de ejendomme, der følger med,” fortæller han.
Halberg A/S oplyser at alle nuværende medarbejdere på Hotel Ærø vil få tilbud om at følge med over til Halberg Hotels på lige vilkår.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026