Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ruslands invasion af Ukraine kan få konsekvenser for krydstogtturismen i Danmark. Det frygter Claus Bødker, der er direktør i Cruise Copenhagen. Mange af de krydstogtskibe, der lægger turen forbi danske byer som København, Aalborg og Aarhus, skal nemlig videre til Sankt Petersborg, skriver BT.
”Sankt Petersborg er perlen – særligt for amerikanere, tyskere og englændere, som er dem, der fylder mest på krydstogter i Østersøen. De vil opleve Vinterpaladset og de attraktioner, der er. Bare det at komme til Rusland tiltrækker mange. Man skal nemlig ikke have visum, når man kommer med krydstogtskib,” forklarer Claus Bødker.
Derfor er det en vigtig brik, der ryger, hvis Sankt Petersborg ikke længere er på programmet for krydstogtskibene i Østersøen. Også hos Destination Nord, der varetager turismen i dele af Nordjylland, er de bekymrede for udviklingen i Østeuropa. For selvom Aalborg er på ruten for mange krydstogter i Østersøen, så er det ikke hovedattraktionen, men snarere en sidegevinst.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026