Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et 41 meter højt hotel er muligvis på vej på havnen i Rødbyhavn.
Det fremgår af en lokalplan og tilhørende kommuneplantillæg, som Lolland Kommune sendte i offentlig høring i oktober. Ifølge lokalplanen omfatter det samlede projektgrundlag cirka 20.000 kvadratmeter etageareal fordelt på tre større bygninger på mellem 5, 8 og 9 etager, samt et parkeringshus på 4 etager.
I den højeste bygning, der kan blive op til 41 meter, skal der opføres kontorer, 108 hotelværelser og 30 hotellejligheder.
TV2/Øst har fået adgang til de 21 svar, der er kommet på den offentlige høring, og her er der kritik af både byggeriets højde og udseende. Samtidig peger flere af svarene på, at der ikke er taget højde for støj- og lugtgener fra de omliggende virksomheder, risiko for personskade og den planlagte infrastruktur til og fra havnen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026