Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det bør være frivilligt, om man vil tage imod kontanter, mener HORESTA, ifølge BT.dk. For ifølge loven om betaling skal butikker og andre betalingsmodtagere kunne tage imod kontant betaling i tidsrummet fra 06:00 til 22:00.
”Man skal selvfølgelig følge landets love. Men vi forstår til fulde frustrationen over, at det i 2022 stadigvæk er et lovkrav, at virksomheder skal tage imod kontanter. Kravet er håbløst forældet i en tid, hvor selv betaling til det offentlige er digitaliseret,” siger Jeppe Møller-Herskind, der er kommerciel direktør i HORESTA.
Han mener endvidere, at det at gøre det frivilligt at tage imod kontanter, vil mindske antallet af røverier i branchen. Der er dog undtagelser til reglen. Blandt andet er internetshopping og ubemandede selvbetjeningsmiljøer, som en ubemandet benzintank, undtaget.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026