Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med lige nu 67 medlemmer fordelt mellem kroer, hoteller, slotte og badehoteller i Danmark, er Small Danish Hotels største hotelkæde i Danmark. Torsdag oplyste Small Danish Hotels og Best Western, at de indgår samarbejde på det danske marked om salgskanaler og markedsføring, hvilket forventes at give dem ”mere muskelstyrke på markederne og tiltrække nye målgrupper.” Men det slutter ikke her, siger Finn Kræfting, administrerende direktør for Small Danish Hotels til Standby.dk:
”Nyheden med Best Western er blot én nyhed i forhold til den kursændring, Small Danish Hotels er i gang med. Et væsentligt element i strategien er organisk vækst i form af et stigende antal medlemshoteller, men også vækst gennem samarbejde og alliancer med andre kæder. I det forløbne år er det gået rigtig godt med begge dele. Vi har fået syv nye medlemshoteller og et ellers udmeldt medlem ønskede at blive,” siger Finn Kræfting.
SDH-medlemmer forventes at kunne få via aftalen med Best Western, siger han: ”Vores estimater siger i grove træk 10-20 procent.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026