Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De næsten 100 millioner kroner skal skabe ny og forbedret turismeinfrastruktur og dermed sikre nye private investeringer i kyst- og naturturismen uden for de store byer.

Det skriver Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse i en pressemeddelelse og tilføjer, at man primært forventer kommuner vil søge om penge fra de nye midler.

Blandt områderne, der inden 23. maj næste år kan søge midler fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse er havnemiljøer, aktivitetsområder og vandreoplevelser – de står sammen med bæredygtighed højt på ønskelisten hos turisterne i Danmarks kyst- og naturområder, oplyses det.

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse forventer først at behandle de kommende ansøgninger på møde den 9. november næste år.

Læs hele historien her

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind