Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De næsten 100 millioner kroner skal skabe ny og forbedret turismeinfrastruktur og dermed sikre nye private investeringer i kyst- og naturturismen uden for de store byer.

Det skriver Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse i en pressemeddelelse og tilføjer, at man primært forventer kommuner vil søge om penge fra de nye midler.

Blandt områderne, der inden 23. maj næste år kan søge midler fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse er havnemiljøer, aktivitetsområder og vandreoplevelser – de står sammen med bæredygtighed højt på ønskelisten hos turisterne i Danmarks kyst- og naturområder, oplyses det.

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse forventer først at behandle de kommende ansøgninger på møde den 9. november næste år.

Læs hele historien her

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind