Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Med foreløbig 65 medlemmer i form af kroer, slotte, badehoteller, herregårde og hoteller i hele Danmark, er samarbejdsorganisationen Small Danish Hotels den største hotelkæde i Danmark. Nu vil Small Danish Hotels forstærke sin markedsprofil, siger Finn Kræfting, der i februar tiltrådte som ny administrerende direktør, til Standby.dk.

Til at hjælpe kæden har SDH indgået kontrakt med reklamebureauet Superego med kontorer i Horsens og Holstebro. Superego skal hjælpe SDH med udvikling af ”opstrammet visuel identitet og kommunikation.” Ligeledes skal reklamebureauet at arbejde med SDH’s overordnede og generelle visuelle og kommunikative fremtoning, som led i en ny vækststrategi for kæden, oplyses det.

Scandic gør donation af overskudsmad landsdækkende

Alle Scandics danske hoteller bliver koblet på platformen GratisMad.dk, hvor spiseklar overskudsmad kan doneres til lokale organisationer. Ordningen skal gøre donationerne systematiske og gøre det muligt at måle indsatsen over tid.

To bookinggiganter sidder på 85 pct. af OTA-markedet

Booking Holdings og Expedia Group står tilsammen for 85,4 pct. af OTA markedet i Europa. Samtidig viser en ny analyse, at OTA bookinger fylder mere end for 12 år siden, mens andelen af direkte hotelbookinger er faldet.

Log ind