Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danske hoteller, feriecentre, campingpladser og vandrerhjem havde i første halvår i år i alt 15,5 millioner overnatninger, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Og det er 1,2 millioner flere overnatninger end i første halvår af 2019 altså før coronaen.

Men fremgangen har til gengæld medført mangel på arbejdskraft fortæller adm. direktør i hotellernes brancheorganisation, HORESTA, Jannick Nytoft, til Radioavisen.

”På trods af, at vi aldrig nogensinde har beskæftiget så mange i hotel- og restaurationsbranchen, så står vi stadigvæk og mangler mellem 6.000 og 10.000 medarbejdere”, siger Jannick Nytoft til DR Radioavisen.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind