Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Møde- og eventvirksomheden Huone Copenhagen er blevet Green Key-certificeret.

Huone tilbyder kreative mødelokaler til møder og events og henvender sig til forretningsgæster fra hele verden. Virksomheden har sin oprindelse i Finland og har altid haft et stærkt fokus på mennesker, kultur og det miljø, som virksomheden er en del af. I de seneste år har virksomheden taget flere skridt i retning af at afholde mere bæredygtige events, skriver Green-key.dk.

“Det har altid været en prioritet at gøre alt, hvad vi kan for at promovere bæredygtighed i eventbranchen. Jeg virkelig stolt af vores første Green Key-certificering, i særdeleshed efter en lang forsinkelse forårsaget af pandemien,” udtaler Louise Adolph, CEO for Huone Copenhagen.

HUONE Copenhagen har fjernvarme- og køling. Vand- og energiforbrug kontrolleres månedligt, og der laves handlingsplaner for fremtidige forbedringer. Både kolleger og gæster involveres i det grønne arbejde.

Læs hele historien her

Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering

Four Points Flex Horsens har opnået DGNB guld-certificering som en del af Recharge City i Horsens. Certificeringen anerkender løsninger inden for miljø, økonomi og sociale forhold og skal dokumentere ansvarlig ejendomsudvikling og lavere miljøbelastning – og spiller samtidig godt sammen med Green Key.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind