Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

World Tourism Organization (UNWTO) – også kendt som Verdensturismeorganisationen – har bearbejdet ankomsttal af udenlandske turister til andre lande i årets fem første måneder.

Og den internationale turisme, hvor borgere fra ét land rejser til et eller flere andre lande, viser fortsat solid vækst efter coronakrisen, trods udfordringer med stigende forbrugerpriser og ”geopolitiske udfordringer,” skriver UNWTO i en pressemeddelelse.

Ifølge UNWTO’s nye World Tourism Barometer viste den internationale turisme stærk genkomst i de fem første måneder af i år med 250 millioner internationale turistankomster til andre lande – tallet fra januar til maj sidste år, under coronakrisen, var blot 77 millioner.
Sammenlignete med før-krise-niveauet er der dog stadigvæk et stykke vej tilbage. Efter årets fem første måneder ligger antallet af turistankomster i år kun på 46 procent af niveauet for de første fem måneder af 2019.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind