Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det amerikanske konsulenthus CoStar forventer, at antallet af forretningsovernatninger i USA vil vende tilbage på 2019-niveau mod slutningen af 2023.
Prognosen baserer sig på, at erhvervslivet igen vil anerkende værdien af ​​ansigt-til-ansigt-møder med partnere og kunder, samt at den amerikanske økonomi vil vokse, og virksomhederne ansætte flere medarbejdere, der vil rejse.

”Den amerikanske hotelbranche anslår, at indtægterne fra forretningsrejser vil være ca. 20 milliarder dollars lavere i år end i 2019. Uanset hvor godt det går for området for ferierejser vil sådan et tab umuliggøre fuld restitution af branchen. Vi har brug for at få de forretningsrejsende tilbage”, siger Daryl Cronk, der er chefanalytiker hos CoStar.

KFC skifter Pepsi ud med Coca-Cola i USA

Fastfoodkæden KFC skifter sodavandsleverandør på det amerikanske marked for første gang i årtier. Aftalen med Coca-Cola skal understøtte kædens arbejde med at tiltrække kunder fra konkurrenterne.

Log ind