Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tyske turister rimer på feriehuse og Vesterhavet, men en række faktorer peger i retning af, at Tyskland også på langt sigt kan blive et stort marked for København.

Allerede i 2021 rykkede Tyskland op på førstepladsen med 335.000 overnatninger i København og stod dermed for 17 pct. af de udenlandske overnatninger.

”Der er et stort potentiale for København i Tyskland, hvor hver tredje kender København. Derfor lancerer vi sammen med Wonderful Copenhagen, Deutsche Bahn, Scandlines, Eurowings og OTA Kayak/ Momondo en indsats med et historisk stort markedstryk over for det tyske potentiale i Nordtyskland og Nordrhein Westfalen. Derfra er der ikke langt til den danske hovedstad”, siger VisitDenmarks markedschef i Tyskland, Mads Schreiner i en pressemeddelelse.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind