Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Wellness har udviklet sig til at være et must-have-element for både fritids- og forretningsrejser, men det er ikke længere tilstrækkeligt for hoteller blot at have en spa, skriver Costar.com.
Sundhed skal i dag snarere inkorporeres i alle aspekter af hotellets design, værelser og tilbud.
I en tale på Accors Global Meeting Exchange sagde Accors senior vicepræsident for salg på verdensplan, Meenaz Diamond, at velvære nu er i centrum for meget af det, som Accor gør.
Ifølge Accors interne undersøgelse er forbruget af wellness på amerikanske hoteller steget med 53 procent for udenlandske gæster og med 178 procent for indenlandske.
Emlyn Brown, Accors globale vicepræsident for velvære, sagde, at hotelbranchen med fordel kan samle en række sundhedsområder i søjler: ernæring, design og hotelmiljø, fysiske aktiviteter og sport, kurbade og behandlinger, mental sundhed og mindfulness, samt digital trivsel. Han sagde, at et eksempel på den sidste søjle er, at folk løsriver sig fra deres smartphones og sociale mediekonti, lever i nuet og nyder det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026