Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lige nu er landets taxibranche presset så langt ned i knæ, at mange vognmænd overvejer, om det overhovedet kan betale sig at køre taxa længere.
”De sidste to år har været meget omskiftelige, og det har været utrolig svært at være vognmand. Og de stigende brændstofpriser, som vi nu ser, går igen ud over dem (vognmændene, red.),” lyder det fra Carsten Aastrup, der er adm. direktør i landets største taxaselskab, Dantaxi.
Vognmændenes brancheforening, Dansk Persontransport, har forsøgt at råbe politikerne op og plæderet for en dispensation til at indføre et midlertidigt brændstoftillæg, som man kender det fra bl.a. flyrejser, men regeringen er indtil videre ikke kommet vognmændene til undsætning.
Transportminister Trine Bramsen, der afviser anmodningen med henvisning til de gældende regler for prisloft på taxature.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026