Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Har Danmark nøglen til at stoppe det globale madspild? Madspildstænketanken ONE\THIRD kalder landets kvikkeste hjerner og bedste idéer til kamp mod madspild.
Tænketanken ONE\THIRD leder efter innovative idéer, der kan hjælpe virksomheder, private, restauranter og producenter med at nedbringe madspildet. For at gøre det ekstra attraktivt for idémagere og iværksættere at arbejde med madspildsområdet, arrangerer ONE\THIRD konferencen SPISBAR’ og lancerer samtidig en konkurrence under samme navn.
“ONE\THIRD arbejder for at bringe hjerner og hjerter sammen for at stoppe madspild. Med konkurrencen vil vi bringe nye interessenter i spil for at finde innovative løsninger til at bekæmpe og forebygge madspild. Det er vores håb, at konkurrencen vil stimulere nye ideer, vise nye veje og skabe nye samarbejder på tværs af faggrænser,” siger Flemming Besenbacher, bestyrelsesformand i ONE\THIRD.
Om konkurrencen
Blandt alle de deltagende i konkurrencen udvælger juryen tre nominerede. De tre nominerede skal præsentere deres idé live foran deltagerne på SPISBAR’-konferencen, hvorefter juryen vælger den endelige vinder. Hovedpræmien til den vindende idé er et professionelt rådgivningsforløb via PlanMiljø, der har mere end 30 års erfaring inden for rådgivning i madspild og bæredygtig omstilling.
Læs nærmere om konkurrencen og vilkårene for deltagelse på www.spisbar.info.
SPISBAR’-konferencen afholdes den 18. maj 2022 på Transformerstationen, Valby, København. Dørene åbner 12.30, og konferencen er gratis.
Hold dig opdateret på www.spisbar.info og sæt gerne et kryds i kalenderen, så dagen er fri.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny i HORESTA: Husted Gruppen bragte vinbaren til Danmark og har aldrig set sig tilbage siden
16-04-2026
-
Nordiske Mesterskaber 2026: Danske talenter er klar til at dyste i Sverige
16-04-2026
-
Danmarks bedste konferencekokke blev kåret til Copper Skillet 2026
16-04-2026
-
Storebælt Sinatur Hotel & Konference er Danmarks Bedste Venue 2026
16-04-2026
PRESSEKLIP
-
Joe & The Juice ruster sig til videre vækst med ny investor
16-04-2026
-
Ny programserie om Michelin får premiere 20. april
16-04-2026
-
Morten Dahlin får ny rolle i Venstre
16-04-2026
-
Flere overnatninger skyder turismeåret godt i gang
16-04-2026
-
Madens Folkemøde finder sted 21.-23. maj i Nykøbing Falster
16-04-2026
-
Milling Hotels lever overskud i 2025: Men regnskab bærer også præg af større investeringer
16-04-2026
-
Aarhusianske Gastronomé vender underskud til overskud
16-04-2026
-
Charlottehaven styrker kommerciel ledelse
16-04-2026
-
Ny direktør skal føre Fjordgaarden videre
16-04-2026