Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Administrerende direktør fra Hotel Koldingfjord, Peder J. Madsen, siger til STANDBY.dk, at han fortsat har et ønske til det offentlige system, hvad angår ukrainske flygtninge. Alt er nemlig ikke på plads endnu.

Flygtningene har nemlig endnu ikke fået udstedt et CPR-nummer, og det er påkrævet, hvis man skal have oprettet skattekort eller kunne få adgang til NemID eller MitID. Nummeret tildeles dog først, når ukrainerne har modtaget en opholdstilladelse, og derfor kan det skabe vanskeligheder ved eksempelvis en kommende lønudbetaling.

”Myndighederne skal ud ad starthullerne, så vi også kan få lavet CPR-nummer og skattekort til medarbejderne, der må ikke opstå et gråt arbejdsmarked, som ikke har de ting på plads. Vi skal sørge for, at de her medarbejdere bliver ansat på overenskomstmæssige vilkår,” siger Peder J. Madsen.

Læs hele historien her.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind